دیسک خفیف یا بیماری دژنراتیو دیسک چیست؟

دیسک خفیف

دیسک خفیف یا بیماری دژنراتیو دیسک زمانی است که تغییراتی شامل فرسودگی و از دست دادن آب در دیسک های ستون فقرات شما ایجاد بشود.
دیسک های کمری یا گردنی مانند کمک فنر بین مهره های ستون فقرات شما هستند.آنها به انعطاف پذیری و حرکت کمر یا گردن شما کمک می کنند ، بنابراین می توانید خم شوید و یا به طرف راست یا چپ  کمر خود را بچرخانید. هرچه سن افراد بالاتر می رود دیسک ها شروع به خراب شدن می کنند و ممکن است کارایی خوبی نداشته باشند.

تقریباً دیسک های همه افراد با گذشت زمان خراب می شود ، اما همه احساس درد نمی کنند. اگر در دیسک فرسوده درد ایجاد شود ، شما به بیماری دژنراتیو دیسک یا به عبارت دیگر دیسک خفیف مبتلا هستید.

چه عواملی باعث بیماری دیسک خفیف است یا اصطلاحاً دیسک دژنراتیو می‌شوند ؟

 دیسک های کمر و گردن شما از یک هسته داخلی نرم و ژله مانند و یک دیواره بیرونی سخت تر تشکیل شده است. عوامل مختلف ممکن است باعث بیماری دژنراتیو دیسک شود ، مانند:

۱- کم آب شدن دیسک ها: هنگام تولد ، دیسک های ستون فقرات بیشتر از آب تشکیل شده است. با افزایش سن ، آنها آب خود از دست می دهند و کم آب تر می شوند. دیسک های کم آب نمی توانند ضربات وارد شده به ستون فقرات را جذب کنند. این می تواند به شکل سیکل معیوب باشد یعنی سال به سال دیسک کم آب تر وخشک تر می شود. در نتیجه فشار کمتری را می تواند تحمل کند ترکهای آن بیشتر می‌شود و بیشتر شدن ترک ها باعث از دست دادن آب بیشتر می شود و در نهایت منجر به بیماری  و درد  در ستون فقرات شود.

۲- ترک خوردن دیسک ها: فشارهای ناشی از حرکات روزمره و صدمات جزئی در طول سال ها می تواند باعث ایجاد پارگی ها و ترک های ریز در دیواره خارجی دیسک شود که حاوی اعصاب است. هر گونه ترک در قسمتی از دیسک که دارای اعصاب حسی است می تواند دردناک شود و اگر حلقه دیسک خراب شود ، هسته نرم دیسک ممکن است از این شکاف های نازک عبور کند. دیسک ممکن است برجسته شود یا هسته دیسک از داخل حلقه دیسک بیرون بزند که به آن دیسک لغزنده یا فتق دیسک گفته می شود. بنابراین ترک هایی که در سال‌های اولیه در قسمتی از دیسک که عصب حسی ندارد به وجود می‌آید معمولاً توسط بیمار حس نمی‌شود تا اینکه شکاف به  قسمتی از حلقه دیسک برسد که دارای عصب های حسی است ، در این صورت بیمار آن را به صورت درد کمر حس می کند.
 علائم دیسک خفیف یا دیسک دژنره چیست؟
وقتی دیسکی دچار خشکی  ، کم آبی و یا شکاف های ریزی بشود بیمار آن را به صورت دردی در کمر یا گردن خود حس می کند. علائم بستگی  به محلی که دیسک شکاف برمیدارد ،  ضعیف بودن دیسک و سایر تغییرات ایجاد شده دارد.
 
 علائم رایج شامل دردی است که:
 در پایین کمر ، باسن یا پشت ران شما است. معمولا این درد می آید و می رود. ممکن است آزار دهنده یا شدید باشد و از چند روز تا چند ماه طول بکشد. پس از مدتی شکاف هایی که در دیسک به وجود می‌آیند ترمیم می شوند و برای همین مدتی کمر درد بیمار خوب میشود و دوباره این پدیده خشک شدن و ترک خوردن چند ماه بعد ادامه می یابد و پس از چند ماه بی دردی دوباره بیمار دچار درد گردن یا کمر می شود.درد ناشی از دیسک خفیف یا دیسک دژنره معمولاً هنگام نشستن بدتر می شود و بیماران هنگام حرکت و راه رفتن احساس بهتری دارند.

بیمار وقتی تغییر وضعیت می دهند یا دراز می کشند بهتر می شود در برخی موارد ، بیماری دیسک خفیف یا بیماری دژنراتیو دیسک می تواند منجر به بی حسی و گزگز در بازوها و پاها شود. همچنین می تواند باعث ضعف عضلات پای شما شود.این بدان معناست که دیسک های آسیب دیده ممکن است روی اعصاب نزدیک به ستون فقرات شما تأثیر بگذارند.

دیسک خفیف یا دیسک دژنره چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان با گرفتن شرح حال ،  بیماری را تشخیص می دهند. ممکن است پزشک شما موارد زیر را از شما بپرسد.

از چه زمانی درد شما شروع شده است؟ درد شما آیا ناگهانی شروع شده است یا به تدریج افزایش پیدا کرده است؟ کدام قسمت از ستون فقرات شما درد می کند؟آیا درد به داخل پاها و دست های شما سرایت کرده است؟  آیا در گذشته از ناحیه ستون فقرات آسیب دیده اید؟ آیا سابقه خانوادگی دیسک کمر و گردن  دارید؟ 
پزشکان به ستون فقرات شما دقت می کنند و علائم بیماری مانند درد در کمر یا گردن شما را بررسی می کنند.همچنین ممکن است از شما بخواهند راه بروید یا خم شوید تا ببینند کدام حرکات باعث درد می شوند.
پزشک شما ممکن است برای بررسی آسیب ستون فقرات و یا اعصابی که از داخل کمر یا گردن رد می شوند ، رادیوگرافی ستون فقرات یا ام آر آی و یا نوار عصب تجویز کند.

دیسک خفیف یا دیسک دژنره چگونه درمان می شود؟

هدف از درمان کاهش درد و جلوگیری از آسیب بیشتر است. با توجه به علائم و جدی بودن وضعیت شما ، پزشک بهترین برنامه را برای شما پیشنهاد می کند.
درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

۱- دارو: مسکن های بدون نسخه مانند آسپرین و ایبوپروفن می توانند به مبارزه با التهاب کمک کنند.آنها می توانند درد شما را کاهش دهند و تورم را کاهش دهند. در صورت نیاز ، پزشک ممکن است داروی قوی تری برای درد شما تجویز کند.

بیماری دژنراتیو دیسک همچنین ممکن است منجر به اسپاسم عضلات شود.ممکن است پزشک برای تسکین آنها داروهای شل کننده عضلات را پیشنهاد کند.

۲- فیزیوتراپی : حرکات خاص باعث تقویت و انعطاف پذیری بیشتر عضلات گردن و کمر می شود.این کار باعث پشتیبانی از ستون فقرات می شود.
 در بیشتر موارد ، فیزیوتراپی و داروهای مسکن برای تسکین طولانی مدت کافی هستند.
 

3- داروهای استروئیدی یا کورتونی : این گونه داروها ،  داروهای قوی برای تسکین درد ، تورم و التهاب هستند. پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد که در فضای اپیدورال در پشت شما ماده استروئیدی تزریق شود.

4- عمل جراحي: اگر سایر درمان ها موثر واقع نشوند ، پزشک ممکن است جراحی را به شما توصیه کند. در یک روش به نام دیسککتومی ، قسمت آسیب دیده دیسک را بر می دارند.این به شما کمک می کند فشار را از روی اعصابتان را کاهش دهید.

 
 در برخی موارد ، پزشک ممکن است کل دیسک را برداشته و یک عدد دیسک مصنوعی را بجای آن قرار دهد. گاهی  ، ممکن است بعد از خارج کردن دیسک ، استخوان های ستون فقرات شما توسط پیوند استخوانی بهم جوش داده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *